SMRT NA CESTAMA

Sve je više pogibija motociklista. Stručnjak: "Najčešće stradavaju zbog jednog razloga"

author
Miroslav Filipović
17. svi. 2025. 21:53
23.06.2024. Prometna nesreća u kojoj je poginuo motociklist
Tomislav Miletić/PIXSELL/ilustracija

Svake godine u Hrvatskoj početak tople sezone i lijepog vremena iznova donosi niz nelijepih vijesti o pogibijama motociklista i biciklista u prometu.

Nakon prošlog 'crnog' vikenda kada su u samo 24 sata na hrvatskim cestama poginula tri motociklista, a od početka godine njih ukupno sedam, MUP je objavio podatak da je u prosjeku svaka treća poginula osoba - vozač motocikla.

U protekle dvije godine u prometu je smrtno stradalo čak 150 vozača mopeda ili motocikala - lani 71, a pretprošle godine 76.

Skrivili 60 posto nesreća u kojima su sudjelovali

Vozači i putnici motocikala i mopeda, kažu u MUP-u, često su žrtve drugih nesavjesnih vozača ostalih motornih vozila i njihovih grubih kršenja prometnih propisa, ali često i svog neodgovornog ponašanja i kršenja istih propisa.

Prema statistici MUP-a, od 2020. do 2024. godine vozači motocikala i mopeda skrivili su čak 60 posto svih prometnih nesreća u kojima su sudjelovali, a pritom je u 70 posto tih nesreća bilo i poginulih.

Ključni problem je neprilagođena brzina

Prometni stručnjak i sudski vještak za promet Goran Husinec kaže da se u proljeće i ljeti puno više voze one vrste otvorenih vozila s kojima se zimi baš i ne ide na ceste: bicikli, romobili, električni romobili, quadovi, motocikli...

Ljeti je više aktivnosti na otvorenom i više vozila na cestama, pa je izvjesnije da će biti i veći broj nesreća. Kod stradavanja motociklista u prometu ključni problem je brzina, kaže Husinec, jer motocikli i nisu konstruirani za laganu, sporu vožnju.

"Sve je više skutera koji su postali lako dostupni pa je i sve više nesreća s tim vozilima. Međutim, teške nesreće sa smrtnim ishodom najčešće se i dalje događaju s jačim motociklima kod kojih najveći utjecaj ima neprilagođena brzina. Većinom su u pitanju obijesne vožnje zbog čega motociklisti najčešće stradavaju. No ako se gleda općeniti broj nesreća, više ih se događa na skuterima, električnim biciklima i sličnom, ali to su obično nesreće s lakšim ozljedama, lomovima, a rjeđe sa smrtnim ishodom", kaže Husinec.

Mnogi voze bez valjane dozvole

Nekoć je mnogo motociklsta stradavalo jer su vozili bez zaštitnih kaciga. Husinec kaže kako danas to više nije slučaj.

"Gotovo više nitko ne vozi motocikl bez kacige na glavi. Toga se stvarno svi pridržavaju. Motociklisti većinom imaju svu potrebnu zaštitnu opremu. No, puno ih je bez odgovarajuće vozačke dozvole. A kada su u pitanju prometne nesreće u kojima ljudi pogibaju, sa smrtnim ishodima, većinom se radi o grubom kršenju dozvoljene brzine vožnje", kaže ovaj sudski vještak za promet.

Biciklista sve više, ne i biciklističkih staza

S dolaskom toplijeg vremena na cestama je i više biciklista pa je u protekla dva mjeseca zabilježeno i nekoliko prometnih nesreća u kojima su oni smrtno stradavali.

"Biciklista je općenito sve više. Biciklizam se naglo razvio u proteklih nekoliko godina, od početka pandemije. Kada u lockdownu nije bilo drugog prijevoza, mnogi su počeli voziti bicikle. A gradnja biciklističkih staza ne prati taj trend i to je jednostavno problem", kazao nam je Husinec.

Teme
Pratite nas na društvenim mrežama

NAJČITANIJE

OSZAR »